Както при всяка сложна механична система, така и при климатиците е необходимо те да бъдат профилактирани, проверявани и поддържани през определен период, за да се гарантира тяхната правилна и безпроблемна работа за максимално по-дълго време. Това е необходимо не само, за да се провери техническата изправност на климатичната система, но и за да се осигури максимален комфорт и качество на въздуха в помещението, в което се намира климатикът.
Колко всъщност е важна профилактиката?
Неслучайно всички водещи фирми производители на климатична техника изискват поне веднъж годишно климатичните системи произведени от тях да бъдат обслужени и профилактирани от оторизиран специалист. Това се прави с цел при възникване на евентуален проблем със съответния климатик той да не бъде в следствие на неправилна експлоатация или поради причина, която е можело да бъде установена и отстранена преди да е довела до по-сериозни последствия. Като например повреда в компресора на климатика, поради загуба или ниско налягане на хладилния агент (фреона).
Появата на вибрации във вътрешното тяло може да се дължи на замърсяване и натрупване на прах по турбината на вътрешното тяло. Това би довело до „разбиване” на лагерите на самата турбината или до намалено топлоотдаване на вътрешния топлообменник поради плътното му покриване с прах и микроорганизми, което затруднява нормалната работа на климатика. Те образуват много плътен слой върху турбината, който е много опасен, ако не се почисти внимателно. Потребителят трудно би могъл да изчисти сам топлообменника на климатика си, поради което е силно препоръчително да се извикат специалисти. Всички евентуални повреди могат да бъдат установени и отстранени при извършване на ежегодна профилактика на климатичната система.
Защо е необходимо да се извършва профилактика на климатика?
Профилактиката се извършва с цел подобряване ефективността на климатика след експлоатацията му в двата режима на работа и води до намаляване разхода на електроенергия.
Колко често се прави профилактика?
За да работи един климатик безпроблемно и дългосрочно е необходимо техническо обслужване веднъж годишно.
Колко често трябва да се почистват филтрите на климатика?
Не забравяйте да почиствате филтрите
Препоръчва се поне 2 пъти в месеца да се почистват прахосъбиращите филтри на вътрешното тяло, но колкото по-често го правим, толкова по-добре за самата машина. Филтрите се свалят от вътрешното тяло и се измиват с неабразивни почистващи препарати и хладка вода. След като изсъхнат напълно се поставят обратно в климатика.
До какво води липсата на профилактика?
Когато се пренебрегва извършването на профилактика, първо губим ефективността на климатика, второ непочистените, силно замърсени климатици изразходват повече енергия.
Какво включва професионалналната профилактика:
По същество профилактиката на климатика се състои в основно почистване на вътрешното тяло, оглед на външното тяло за течове и пропуски в херметичността на системата и замерване на изходната температура на климатика. При отклонение от нормалните показателите се замерва и налягането на фреона. Това умишлено се прави основно при отклонение в изходната температура, тъй като при закачването и откачването на манометрите, с които се мери налягането, винаги изтича в атмосферата известно количество фреон, макар и минимално. Ако обаче се установи, че има изтичане на фреон, вследствие на работния процес на климатика, от съществено значение е веднага да се зареди необходимото количество, защото неговата липса може да доведе до сериозни проблеми за климатичната система. Всички гаранционни климатици, закупени от Катра Клима ЕООД , се допълват с фреон по време на гаранционния им период напълно безплатно ако е необходимо .
Как можете да запазите час за профилактика?
Запазете бързо и лесно онлайн своя час за профилактика ТУК